Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejčastější otázky!!!

1) Můžou se kakariki naučit mluvit?

Ano kakariki dokáží opakovat pár slov, ale opravdu jen pát třeba 5 slov. Není to jako andulka nebo velcí papoušci kteří se naučí opakovat i věty.

2) Proč můj kakariki tak moc pelichá? Chybí peří kolem očí nebo na hlavičce.

U kakariků je to normální, dejte do klece drn trávy a to opakujte alespoň každé 3 měsíce. Drn pomáhá kakarikům v přepeřování, najdou si tam potřebné vytamíny a jiné látky.

3) Jak ochočit kakriki?

Kakariki se ochočuje jako jakýkoli jiný papoušek. Nejlepší je najít si víc stránek a víc článků o ochočení papoušků vše přečíst a zkoušet. Hlavní u ochočování je trpělivost a každý den si najít dostatek času na věnování se papouškovi. Jako je každý člověk jiný a jinak se chová, tak to je stejné u kakariků že jednomu hned první den žere z ruky neznamená že to tak bude u vás. Není nikde zaručeno a psáno že se každý dá ochočit a naučit na zavolání. Základ je aby si zvyknul na ruku v kleci, můžete ho zkusit krmit z ruky třeba klasem prosa, tak že vložíte ruku s prosem do klece a budete čekat jestli kakariki příde a vezme si. Až bude zvyklí a nebude se bát ruky, můžete zkusit dát klas dál od bidla tak aby musel skočit na vaší ruku a až pak mohl okusovat proso. Pokud vše vyjde jak má, zkuste ho pohladit po bříšku nebo ho na ruce vyndat z klece. Při ochočování na něj stále mluvte, třeba opakujte jeho jméno, může se i stát že se naučí vyslovovat a na zavolání jeho jména k vám příde. Nikdo vám nemůže dát zaručený recept jak ochočit papouška. Pokud chcete mít opravdu nejlepšího kamaráda a mazla určitě je nejlepší koupit ručně dokrmeného jedince.

4) Přežijí kakariki naší zimu venku?

Pokud je kakariki vychován ve venkovní voliéře, nebude problém ho nechat celoročně venku bez jakýchkoli problémů. Kakariki je velice odolný a otužilí papoušek, stává se že i v zimě kdy je sníh tak se koupe v misce s vodou. Kakarikům musíme ale dopřát místo ve voliéře kam nebude foukat a bude tam sucho. Část voliéry musíme zastřešit a obložit například prknama ze stran, kvůli průvanu a dešti. K noclehu dáme široký klacek aby na něm mohl večer sedět a zahřát si packy. Přežijí bez problémů i -20°C. Vždy je lepší mít pro ně zálet kde se mohou ukrýt.

5) Kolika let se může kakariki dožít?

Na stránkách mi pán napsal že už má 16ti letého kakariki, takže se dožívají požehnaného věku ale o nějakém rekordu nevím.

6) Chtěl bych svému kakariki koupit kamaráda, nebude problém?

V tom není žádný problém. Určitě kamaráda přivítá. Kamaráda opačného pohlaví není problém, ale taky se musíme rozhodnout jestli budeme chtít odchovávat, jinak není podmínkou že musí být opačného pohlaví, můžeme chovat i jedince stejného pohlaví. Další věc je velikost klece či voliéry. Pro dva bych doporučil minimálně 120x50x50cm klec, čím větší tím lepší to je samozřejmé. Jestli máte ochočeného jedince a chcete aby to tak zůstalo je dobré nového mít nejdříve zvlášť a ochočit ho také, jinak se může stát že ochočený jedinec trochu zdivočí a už to nebude kamarád jako předtím.

7) Mohu chovat kakariki s jinými papoušky?

Ve voliéře se dají chovat kakarici i s ostatními druhy, ale doporučil bych větší papoušky, podobné velikosti jako jsou oni. Menší druhy by mohli pronásledovat stejně jako exoty. Je taky otázka jestli chcete odchovávat nebo ne. V době hnízdění a toku může být samec dost agresivní. Aspoň z počátku je chce sledovat jak se chovají a v době toku taky aby jste zbytečně nepřišli o papouška.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kakariki a vajíčko v kleci

(Radka, 3. 10. 2013 20:00)

Dobrý den.pořídila jsem si kakaráče od chovatele.s tím že si odvážím samečka.Ale dnes jsem zažila šok,když jsem šla měnit vodu,našla jsem na podestýlce vajíčko.Jak je to možné?

Re: Kakariki a vajíčko v kleci

(Diavolo, 11. 10. 2013 20:55)

Mám stejný zážitek - akorát že prvně od chovatele znělo "je to samice", pak "no zřejmě to bude spíš samec" - teď má chlapecké jméno, je to evidetně holka, neb "nastavuje" jak o život a kvílí u toho, a dnes jsem v kleci našel vajíčko - co jsem četl články v časopisech, mělo by ji to přejít.. :-)

Kakariki a korela?

(Vendy, 29. 9. 2013 19:45)

Dobrý den, máme jednu korelu a uvažujeme, že bychom jí koupili kamaráda. Myslíte, že by se snesli právě s kakarikim? Klec máme hodně velkou.

narození mládat

(Katka, 30. 5. 2013 19:17)

Dobrý den mám 2 kariky červenohlavy samička a sameček, dneska jsem zjistila že je dole v kleci jedno vajíčko, nemám z tím žádné zkušenosti, mám tedy nechat oba ptáky i nadále pohromadě? tedy myslím tím samce,aby vajíčkům něco neudělal a dále se chci zeptat až se vylíhnou jestli je musím dokrmovat ručně já sama a nebo to budou dělat rodiče? A taky mám ty vajíčka nějak vystlat senem? Předem děkuji za odpověd. Katka

samice se nestará o mladé

(Monika Lerichová, 17. 5. 2013 10:02)

Dobrý den,máme pár kakariků červenočelých,samice snesla do budky čtyři vejce,z toho dvě opolzená,dnes v noci se vylíhlo jedno mládě,ale připadá mi že samec samici nechce pustit do budky,je tam sám s mládětem a ona je venku.Když samec vyleze z budky a samice se k ní přiblíží tak ji samec odhání.Mládě je slyšet takže žije.Je možné že by vychovával mláďata sám? a kdyby se starala samice,musí ji samec krmit aby měla dostatek jídla pro mladé jako je to u andulek,nebo samec krmí jen během toku a páření? děkuji za odpověd.

kakariki-mluvení

(Dominika, 1. 4. 2012 16:56)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá kakarikům než se naučí mluvit. Předem děkuji za odpověd.

Re: kakariki-mluvení

(tomášek appl, 28. 4. 2013 10:20)

kakariki zeleny

(jarka, 12. 2. 2013 9:55)

mame doma kakariki a kupili sme mu kamarata andulku strasne sa jej boji zviknu si na seba?

kakariki červenočelý

(patrik, 5. 1. 2013 13:13)

můj papoušek kakariki se moc nezviká na pohlazení

Re: kakariki červenočelý -hlazení

(Petra, 15. 1. 2013 14:56)

Ahoj,Patriku,
věta , že si kakariky nezvyká na pohlazení je moc strohá a moc nepoví. Jak dlouho máš svého kakarikiho? Je to mládě ze zverimexu či už starší jedinec darovaný či koupený u předchozích majitelů? Můj kakariky si zvykal na mě přes půl roku než začal chodit na ruku či se pohladit, ano trvalo to dlouho a to jsem se opravdu snažila. Existuje dost knih, jak naučit papouška důvěřovat ruce. Stejně tak i dost článků na netu. Obvykle je třeba často trávit čas u klece papouška a nabízet mu oblíbený pamlsek( u mého to byla slunečnice) a povídat si s ním. Samozřejmě i zde platí věta typu, že záleží i na jedinci. Někteří jsou více plaší jiní méně. Chce to hlavně trpělivost a dostatek času strávený s papouškem.

Vajíčka

(Pája, 9. 1. 2013 19:29)

Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit. Máme samičku, která má momentálně v budce 5 vajíček, ale vypadají, že jsou prázdná. Máme je dát pryč nebo je zničí sama?

Děkuju

kakariki červenočelý

(patrik, 5. 1. 2013 13:12)

můj papoušek kakariki se moc nezviká na pohlazení

druhý kakariki do páru

(Petra, 5. 12. 2012 1:00)

Dobrý den, chtěla bych s radou o kakariki nesouhlasit. Kakarici mají pověst tolerantního a neagresivního druhu, ale nesmí se zapomínat na povahu konkrétního jedince. Když si maminka pořídila do domácnosti druhého kakarikiho, napadal toho prvního-mého. Nemohli být spolu v jedné kleci, protože nový papoušek mého pořád pronásledoval a museli jsme pak klec rozdělit na půl(jedná se o klec vision větších rozměrů) Když jsme je pouštěli spolu, ten můj se pak snažil před tím novým schovávat aby měl od něj pokoj, takže jsme je pak pouštěli zvlášt. Můj kakariki byl z mámina mazlíka dost vystresovaný=( Pokud pár do bytu, raději koupit hned na začátku, než si házet mincí, jestli se sobě zalíbí či ne. (nešlo nám o odchov, jen jsme s mámou každá chtěly mít svého mazla)
A ano píšu o svém papouškovi v minulém čase.=( (vystresovaný papoušek je náchylný na nemoci a u Jimmíčka to bohužel platilo)

Daruji

(Zuzana, 28. 11. 2012 14:22)

Daruji kakariki červenočelého, velmi spěchá, ptáčka si nemůžeme nechat z důvodu silné alergie, prosím o sdílení, nechci ptáčka v nejhorším odevzdávat do zverimexu jako potravu pro hady...děkuji, email zuzanashillanovakova@email.cz, tel: 608758051 - sms, děkuji

Znecistena voda

(Daniel Novak, 4. 11. 2012 9:14)

Dobry den. Chtel bych se zeptat mam kakariki uz asi rok a posledni dobou ji nad miskou s pitim a pak tu vodu menim 3x denne bo si ji znecistuje tim jidlem. Nevim co stim ma delat ?

drbání

(Vlaďka, 14. 10. 2012 9:56)

Mám půlroční samičku kakariki a v poslední době se začla hodně škrabat na hlavičce, tak že jí teče i trochu krve. Nevím jestli by to nemohlo být třeba z ostrých drápků nebo se bojím, aby nebyla nemocná...

život

(pavel, 24. 9. 2012 15:14)

Mohou kakarici žít v hejnu ?

hrubka

(magda, 14. 6. 2012 14:20)

vitaminy se pisou s mekkym i ;) (otazka cislo 2)

Vajíčka

(Stanislav, 6. 5. 2012 10:59)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co dělám špatně, když poprvé Kakarici nanesli vejce, tak po pár dnech se zjistili, že byly vajíčka čisté, páry jsou loňské.

kakariki-mluvení

(Dominika, 1. 4. 2012 16:56)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá kakarikům než se naučí mluvit. Předem děkuji za odpověd.