Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čím krmit v době hnízdění

4. 11. 2008

V době hnízdění je nutné upravit krmivo následovně:

příprava na hnízdění - bohatá strava na proteiny a vitamíny (vaječná míchanice, klíčené zrniny - nelépe oves, proso a lesknice)

snáška vajec - chudá strava (pouze suchá zrninová směs - proso, lesknice, trošku ovsa)

20. den od snesení prvního vejce - opět zvýšit bohatost krmiva stejně jako v období přípravy na hnízdění

Samička nasedá od druhého vejce, tzn. že v rozmezí 20-22 dne by se mělo líhnout 1. vejce (je-li oplozené). Další vejce se líhnou v intervalu 20 dní od snesení. Oplozená vejce poznáte pouhým pohledem do budky, kdy tato jsou našedlá oproti neoplozeným, která bývají bílá s lehce žlutavým nebo růžovým nádechem.

Suchá zrninová směs: Pokud si připravujete směs sám, je nutné dodržet min. 30% obsahu lesknice a zbytek kvalitní proso (bílé, zelené až pak žluté).

Máčené zrní: do misky můžete dát zrninovou směs a zalijte jí vodou. Nechte namočenou pod vodou a každých 12 hodin důkladně propláchněte na sítku pod vodou. Pro pár andulek stačí vrchovatá kávová lžička denně (nejlépe ovšem pokud můžete krmit 2x denně, ráno a večer). S počtem a věkem mláďat se bude i spotřeba zvyšovat.

Tuto máčenou stravu můžete začít podávat po 24 hodinách máčení až do té doby než celou várku spotřebujete (mělo by to být tak do 3-4 dnů). Zatímco 1. den je zrní pouze máčené, další dny již začínají zrniny klíčit a mění se výrazně nutriční hodnoty (vhodně hlavně pro vyvolání hnízdního pudu, ale nadbytečné krmení klíčeným může mít i opačný efekt v tom, že rodiče chtějí znovu hnízdit a brzy odstavují mláďata).

Vaječná směs: dá se koupit hotová v suchém stavu v obchodech nebo exotářských burzách (nejl. značky: ORLUX, Quiko, WitteMollen) nebo si ji můžete každý den připravit sám.

recept: 1 ks vařeného vejce (pozor, vařit min. 15 minut), kousek mrkve, piškoty nebo domácí strouhanka. Vejce na jemno pokrájíme nebo rozstrouháme, přidáme nastrouhanou mrkev (malou nebo tak 1/3 větší) a promícháme. Nakonec přidáme strouhanku nebo rozdrcené piškoty tak, aby celá směs byla vlhká, ale nelepila se.

Vaječnou směs podáváme ráno (1 lžička na pár, zvyšujeme podle počtu mláďat a spotřeby - např. některé andulky ji moc nejí a jiné naopak). Odpoledne nebo navečer odstraníme zbytky (v létě se velice rychle kazí) a můžeme přidat ještě jednou, aby mláďata byla na noc důkladně nakrmena.

Doplňky: určitě doporučuji krmit v době hnízdění senegalským prosem v klasech (ne vymlácené). Hlavně mláďata se naučí velice brzy přijímat potravu sama a to hlavně díky senegalským klasům, které andulky milují.

Doporučení: v době, kdy se mláďata líhnou a je jim mezi 1-7 dny, nedoporučuji podávat zelené krmení a později přidávat jen pozvolna - nebezpečí průjmů a úhynů!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vajicka

(zuzana borovska, 15. 2. 2015 8:27)

Muj kakariki sedi na vejcich uz 23dni a stale nic Muslim jsou neoplodnena mam ji odebrat vejce nebo ona je sama nejak znici

Kakariki a Andulky

(Vendelin, 23. 2. 2010 20:29)

Prosimvas snaseli by se by se andulky z kakariky odpovezte prosim na e-mail kopecny.vendelin@seznam.cz

kakariky x agapornis

(julča, 16. 8. 2009 14:55)

dobrý den, chtěla bych se vás zeptat jak se budou snášet kakarikiové a agapornisové dohromady v zahradní voliéře(250x350x250,DxVxŠ).dnes rano sem si k mým 5 agapornisum ( 3 mi minuly podzim uletěli ) přidala 2 kakariky červenočelé(prěd několika hodinami sestavěný pár). ale nevím jestli je mohu nechat dohromady, vypadá to ale nadějně, sice se spolu vždycky trochu chytnou když samec přiletí nečekaně a moc blýzko mezi agapornisy ale když samička někde přistane tak za ní agapornisové normálně přijdou pár centimetrů od ní a vůbec jim to nevadí, a hned jakmile kakarikiové našli zrní tak sa k nim přidali i agapornisové( mám dva páry, jeden je sám ) a společně zobali bez problémů ale nevím jastli by se takhle snášeli i nadále a při páření a hnízdění?!? a právě to je má otázka snesli by se ??? a stačila by jim velikost voliéry ??? stačila by i kdybych prikoupila jaště jeden pár kakariků a 3 nebo 5 agapornisů ??? mám budky kakarikiů vystlát sama nebo jim jen poskytnout hnízdní materiál, a jaký ??? předem děkuji za odpověď, prosím pište na email: julcahluk@seznam.cz

kakariky

(Daniela Kolarova, 3. 2. 2009 15:28)

prosim kdo mi muze sdelit jestli mohou byt kakariky a zebricky v dobe pareni a vychove mladych v jedne voliere dekuji piste na dasa1953@seznam