Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvědaví kakarici

7. 11. 2008

Asi nejzajímavější na Kakaricích je jejich zvědavost. Musejí o všem vědět a každé místečko mít zmapované a do detailu prohlédnuté. Hned za jejich zvědavostí bych zařadil zvuky co dokážou vydávat. Chtěl bych se pokusit vám zde o těchto vlastnostech a ještě o dalších věcech týkajících se těchto nenápadných papoušků něco napsat, i z vlastní zkušenosti.

 
Začnu proč jsem si vlastně vybral tyto papoušky já. Prvně mě zaujmuli svojí barvou a vzhledem, viděl sem jako první žlutou mutaci. Hledal jsem i další, ale na 1. místě je u mě žlutá a také se v ČR shání nejlépe. Než něco začnu rád o tom vím co nejvíce, tak sem začal hledat vše co se dalo, největší zásobárnou informací pro mě byl internet a dále samotní chovatelé. Přečetl jsem co se dalo. Všechno co jsem si o nich přečet je pravda, jsou takový. Zklamání pro mě bylo, nenalezení žádné knihy, jediná zmínka o nich je v knize Papoušci 2.díl (je opravdu nepatrná). Když už jsem o nich něco věděl rozhodl jsem se sestavit jim klec. Konstrukce je dřevěná, záda jsou plná a na dno jsem udělal dva šuplíky, rozměry jsou 150x150x80 (DxVxH). Zbytek je pletivo, použil sem oko 19x19mm a síla drátu je 1,4mm pro ně naprosto dostačující.Další velká věc proč jsem se pro ně rozhodl je právě jejich povaha o které když jsem četl tak mě to i rozesmálo a byl jsem moc zvědav jací budou doopravdy.
Klec jsem sestavil úplně na čas, těsně před odjezdem sem přidělal dvířka, nainstaloval větve a přisponkoval pletivo. Jeli jsme s tátou na víkend pryč a cestou zpět jsme měli v plánu zastavit se ráno na burze v Týništi nad Orlicí. Tam jsem naštěstí sehnal, přijeli jsme po 7 hodině a už mi to tam přišlo takový prázdný. Samce jsem tam našel 4 žlutý a 1 zelenou straku, ale samička byla jediná. Vzal jsem si hezčího samce a samičku, samička je kroužkovaná samec není, ale oba mi měli být letošní mladí. Radostně jsme vyrazili směr domov.
Když jsme přijeli okamžitě jsem je dal do nové klece a otevřel jim dvířka od přenosky, jeden byl venku okamžitě druhému to pár chvil trvalo. Poté následovalo mé nadšené pozorování dvou mých nových spolubydlících.
K mému překvapení ihned začali lítat, lozit a skákat v kleci a všechno zkoumat. Dřív jsme měl jen andulky a ty vždy jen seděli v koutku a koukali po vypuštění do nové klece. Takže sem byl naprosto uchvácen jak „řáděj“ a očividně se jim tam líbí. Ihned našli i malou houpačku pod stropem, ale na tu když přilítli tak se rozhoupala trošku moc a dostali hlavou o pletivo. Teď už se naučili a zvládají to bez problémů. Čím mě dostali a naprosto uzemnili hned po pár hodinách v novém domově bylo, že hned žrali klas nezralého obilí co jsem držel v ruce. Ruka jim vůbec nevadila, teď už normálně žerou cokoli co mam v ruce a někdy zkusí i ruku. Druhý den když sem to zkoušel znova, tak samec žral klas, ale samice obešla ruku a zkoušela kůži, tak sem jí nechal, nakonec mě štípla až do krve. Velice příjemné!
Po pár dnech už měli klec prozkoumanou, noviny co byli provizorně na dně byli na cáry a oni se v kleci asi začínali nudit. Stále byli nalepení na pletivu a pozorovali mě. Nakonec mi jich bylo líto, nevydržel jsem a pustil je volně po pokoji. Pokoj není nejmenší a je tady hodně věcí, měli a stále mají co zkoumat, očividně je to opravdu baví i mi lozit po posteli. Prolezou naprosto každý kousek pokoje, od podlahy po strop. Při běhání po podlaze kde jsou parkety se jim to klouže, vypadají srandovně. Teď je pouštím skoro každý druhý den aby se prolétly a pohráli si.
 

Obrazek


Při čtení článků jsem narazil na zmínku o jejich hlase. Někteří chovatelé prý jejich pískání přirovnávají k mečení kozy. Nedokázal jsem si představit jak to může znít a jaký to bude když mi v pokoji budou mečet kozy. Ukázalo se že opravdu to tak někdy zní, ale není to tak hrozný jak jsem se obával, někdy je to spíš k smíchu. Vydávají opravdu úžasný zvuky, jen jako budíček v 5 ráno je to dost hrozný. =)

Milují také vodu a hrabání. Jak jsem jim dal vodu v misce tak byli u ní, nejdřív jen obcházeli, ale nakonec samec vlez dovnitř a protože byla plastová a průhledná viděl na dně noviny co sem tam měl než sem nasypal písek. Vypadal opravdu směšně když hrabal ve vodě a kloval do ní a nemohl se dostat na obrázky na dně, nakonec se i vykoupal. Pak tam hopsla i ona, když jí pustil. Jak se oklepávali a skákali dovnitř a ven tak zmáchali noviny, ale úplně. Začali si s nimi hrát a z novin nakonec nezbylo nic jen kulička jako když to zmačká člověk. A taky je rádi sápou i za sucha. Po pár dnech sem konečně vyměnil noviny za písek. Ten sem nejdřív asi půl hodiny „pekl“ v troubě na nejvíc, abych omezil riziko že od toho něco chytí. Jakmile jsem jim dal písek na dno okamžitě tam vlítli a začali se v něm přehrabovat a sezobávat. Teď samec vezme misku se žrádlem jednou packou, tahá jí za sebou a při tom žere. Po nějaký chvíli se mu to podaří vysypat a oba žerou ze země, taková jejich obliba.

 

Obrazek


Myslím si že musí být úžasní i jako domácí mazlíčci. Mě však uspokojuje koukat na ně jako na pár a účastnit se jejich života. Snad se příští rok dočkám i nějakých potomků.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

závislost

(Radek, 22. 7. 2011 21:51)

dobrý den, chtěl bych se zeptat na závislost na rodině, jestli je to stejné jako s žaky.

HUSTY

(sophie , 16. 5. 2010 11:56)

je to moc hezsky napsane ja se nemuzu rozhodnout mezi kakariki a korelou ale ted vim ze urco kakariki zni naprosto uzasne nemel by jste radu kde je mohu sehnat

pekni papousci

(Vendas, 23. 2. 2010 18:18)

ja nejspise taky budu mit tento druch a tek take procitam vsechny stranky o tecto papouscihc prvni sem chtel koreli ale nejak sem narazil na tento druh a tak sem se podival a zjistil sem ze to asi bude lepsi

BARVA

(Tomáš, 30. 10. 2009 15:36)

Také se mi líbí jejich krásně žlutá barva:)!!!!!!